Greitos nuorodos: NT Paslaugos

Straipsniai

pries-irengiant-gyvenamojo-namo-pamatus
Prieš įrengiant gyvenamojo namo pamatus

Kam reikalingi inžineriniai geologiniai tyrimai? Dažnai būsimiems naujakuriams iškyla klausimas - ar reikia atlikti inžinerinius geologinius tyrimus (IGT) prieš statant individualų gyvenamąjį namą? Atsakydami į šį klausimą projektuotojai ir statybininkai dažnai nebūna visiškai objektyvūs, todėl užsakovui klaustukų nesumažėja.

Teisės aktai nenumato būtinybės atlikti IGT, prieš įrengiant individualaus gyvenamojo namo pamatus. Kita vertus, atliekant tokius tyrimus galima sutaupyti nemažai pinigų. Kokybiškai atlikti IGT leidžia itin tiksliai apskaičiuoti, kiek medžiagų reikės pamatams ir padeda išvengti jų panaudojimo perviršio. Perviršinį medžiagų naudojimą statybose galima palyginti su šaudymu iš šratinio šautuvo – daugybė dideliame plote pasklidusių šratų tikrai pasieks taikinį, tačiau tikslui pasiekti pakaktų ir vieno taikliai iššauto šrato.

Toli gražu ne visi projektuotojai turi pakankamai patirties ir moka projektuoti optimalius pamatus pagal IGT duomenis. Tokiais atvejais darbai daromi su atsarga ir perviršiu. Natūralu, kad tada sąmata ženkliai išauga. Naudodami žymiai daugiau medžiagų, nei jų reikėtų, projektuotojai sako, kad „visada darėme taip ir niekas nesiskundė“. Retas užsakovas turi pakankamai žinių ir negali objektyviai įvertinti papildomų medžiagų naudojimo būtinybės, todėl sutinka sumokėti net iki trijų kartų daugiau.

Mažai žinių ir patirties turinys rangovai dažnai gręžia su vietovei visiškai nepritaikyta įranga argumentuodami, kad poliai tikrai laikys. Tokiais atvejais retai pasiseka išgręžti ten, kur reikia, ir tiek, kiek reikia. Dažnai aukštas požeminio vandens lygis neleidžia kokybiškai išvalyti gręžskylės ir kokybiškai jos užbetonuoti. Tokiu atveju jungiamoji sija (rostverkas) daromas su triguba atsarga. Juk jei laikys bent pusė polių – pastatas stipriai neskeldės. Toks sprendimas užsakovui kainuoja kelis kartus brangiau, nei turėtų, ir dažnai baigiasi pastato plyšiais.

Nekokybiškai atlikti darbai dažnai yra pateisinami argumentu, jog pastatas turi susistovėti. Deja, bet tai yra mitas. Visi pastatai sėda tam tikrą laiką priklausomai nuo grunto į kurį atremti poliai. Jei pamatai suprojektuoti ir įrengti kokybiškai, visas pastatas sėda vienodai ir jokių plyšių nešančiose konstrukcijose atsirasti neturi.

Kokybiškai atlikti inžineriniai geologiniai tyrimai yra garantija, kad už pamatus sumokėti teks tik tiek, kiek iš tiesų būtina. Be to – toks pastatas bus ilgaamžis ir jį reikės rečiau remontuoti.

www.geotestus.ltDeprecated: Function ereg() is deprecated in /var/www/vhosts/ntsfera.lt/httpdocs/lib/ef/ShowBanners.class.php on line 226

Lt