Greitos nuorodos: NT Paslaugos

Straipsniai

renkantis-namu-sildymo-buda
Renkantis namų šildymo būdą

Renkantis pastato šildymo būdą reikia atkreipti dėmesį į tris pagrindinius veiksnius: kaina, patikimumas, ekologija.

Kaip papildomi veiksniai yra sistemos aptarnavimo patogumas, komfortas, estetika ir t. t. Išvardinti trys pagrindiniai veiksniai yra tarpusavyje tampriai susiję. Tarkime jei kuro kaina yra priimtina, maža, tada tikėtina kad ekologija ar patikimumas bus nepasiekiami, pvz.: akmens anglis. Jei kuro rūšis yra ekologiška tai tada tikėtina kad kuras yra brangus ar jo tiekimas yra nepatikimas, pvz.: gamtinės dujos. Renkantis kuro rūšį reikėtų išlaikyti pusiausvyrą. Renkantis kuro rūšį privačiam namui ar nedidelėms negyvenamoms patalpoms paprastai pirmiausia dėmesys skiriamas kuro kainai, po to kūrenimo patogumui ar komfortui. Šiuo metu pigiausia kuro rūšis nėra pati patogiausia kūrenti ar užtikrinanti komfortą pastatuose, kalbame apie malkas iš privačių miškų. Kad užtikrinti komfortą reikalingi dideli katilai su didelėmis pakūromis arba reikia papildomai įrengti brangią įrangą, pvz.: akumuliacines talpas. Paprastai siekiant turėti kuo didesnę pakūrą montuojamas didesnės galios kieto kuro katilas. Per didelės galios kieto kuro katilas gali pasiekti kūrenimo patogumą ir komfortą patalpose, tačiau toks katilas didžiąją laiko dalį dirba minimaliu ar mažu apkrovimu, todėl ant katilo paviršių susidaro dervos, katilo dūmtraukis ima „verkti“ rasoti, katilinėje atsiranda kondensato ir stiprus degėsių kvapas. Katilas dirbdamas tokiu režimu tarnauja trumpesnį laiką o dūmtraukį gali reikėti valyti net kelis kartus per šildymo sezoną.

Prie komfortiškiausio ir patogiausio kuro šiuo metu galima priskirti gamtines dujas. Tačiau šiuo metu gamtinių dujų prieinamumas yra žemas, tai yra gamtinių dujų kaina yra aukšta. Palyginus su kieto kuro kilovatvalandės (kWh) kaina dujų kaina yra daugiau kaip du kartus didesnė. Taip pat gali reikėti nemažos investicijos į dujotiekio plėtrą. Tarpinis variantas užtikrinantis žemą šilumos kainą ir aukštą komfortą bei pakankamai patogų kūrenimą yra granuliniai katilai su automatiniais kuro tiektuvais, galintys deginti smulkų kurą, tokį kaip medžio pjuvenų granulės, akmens anglies granulės, akmens anglies atliekos (dulkės) ar biomasė (medžio pramonės atliekos, grūdai ir t. t.). Šiuos katilus galima suskirstyti į tris pagrindines grupes: katilai medžio granulėms, katilai akmens anglies granulėms ir katilai biomasei. Katilai skirti medžio granulių kūrenimui paprastai nėra pritaikyti kitoms kuro rūšims. Jie turi ir savo privalumą, tai yra atskirai montuojamas kuro bunkeris, kurio tūris nėra ribojamas. Galima sumontuoti bunkerį kurio užtektų kad ir visam šildymo sezonui. Yra universalūs katilai galintys kūrenti kelias kuro rūšis. Įvertinus kuro kainų svyravimą tikslinga būtų rinktis katilus galinčius deginti akmens anglies ir medžio granules. Tikėtina kad į Lietuvą iš Rusijos importuojamos akmens anglies kaina yra susieta su naftos ar gamtinių dujų kaina. Tuo tarpu biokuro kaina sietina su paklausa / pasiūla ar net su kitų pramonės šakų veikla, tokia kaip statybinės medienos eksportas. Brangstant dujoms brango ir akmens anglis, tuo tarpu biokuro (medžio granulių) kaina ženkliai nesikeitė. Tačiau tikėtina kad pingant gamtinėms dujoms, pvz.: pastačius suskystintų dujų terminalą, pigs ir akmens anglis, o medžio granulių kaina priklausys nuo kitų, visai nesusijusių faktorių. Taigi turint universalesnį katilą, galintį deginti skirtingas kuro rūšis, galima užtikrinti mažesnę šilumos kainą.

Dar universalesnis yra granulinis katilas galintis deginti ir tradicinį kietą kurą, malkas ar medžio briketus. Toks katilas gali užtikrinti dar žemesnę šilumos kainą ir išlaikyti komfortą bei pakankamai patogų kūrenimą. Tai ypatingai aktualu gyventojams turintiems pigių malkų bet kartu ir siekiantiems komforto. Turint galimybes katilas yra kūrenamas malkomis (pigiomis malkomis), o kuriam laikui išvykus iš namų ar tiesiog neskiriant tam laiko komfortišką patalpų temperatūrą užtikrina automatinis kuro tiektuvas. Toks katilas, priklausomai nuo pastato šilumos izoliacijos, šildomo ploto ir kitų faktorių, gali palaikyti norimą vidaus temperatūrą iki vienos savaitės ar ilgiau. Trūkumas šių universalių granulinių katilų yra konstrukcija, ribojanti kuro bunkerio tūrį. Universalaus granulinio katilo kūrenimas akmens anglies ar medžio granulėmis skiriasi ne tik kaina. Kūrenant medžio granulėmis susidaro mažiau pelenų, apie 1 – 3 %. Todėl kas savaitę užtenka tik papildyti kuro bunkerį. Tinkamai sureguliavus degimą katilą gali prireikti valyti tik kartą per mėnesį. Kūrenant akmens anglies granulėmis pelenų susidaro daugiau, apie 10 %, taigi katilą reikia valyti kartu pildant kuro bunkerį, kartą per savaitę. Taip pat labai svarbu yra išsirinkti geros kokybės akmens anglį. Kūrenant akmens anglį su padidintu priemaišų kiekiu susidaro didelis kiekis pelenų, katilą gali prireikti valyti jau po 3 dienų, taip pat yra pavojus pašaliniams daiktams įstrigti automatiniame kuro tiektuve ir sustabdyti katilą.

http://www.naneta.ltDeprecated: Function ereg() is deprecated in /var/www/vhosts/ntsfera.lt/httpdocs/lib/ef/ShowBanners.class.php on line 226

Lt